KONTRAPLAK ÜRETİMİ

Kontraplak Üretimi

Kontraplak kavak ağacının kütük yapılması ardından aralarından dikkatli bir şekilde seçim yapılarak, soyulup katmanlı bir şekilde panel yapılması işlemine denir. Böylece elde edilen ürün talep edilen boyutta kesilerek, kurutma işlemleri uygulanır. Ardından yapıştırılır ve özel makinelerde preslenir. Böylece,

 1. Kavak marin kontrplak,
 2. Birc marin kontrplak, (huş)
 3. Çam marin kontrplak,
 4. Kayın marin kontrplak gibi ürünler elde edilir.

Hepsi birbirinden farklı kaliteye ve estetik tasarıma sahiptir. Akasya Ağaç bunların hepsinde, en iyi sonucu almanızı sağlar.

Kontrplak Sınıfları

Kontraplak blok ve yonga levhası, yüksek yoğunluklu lif gibi unsurlara bağlı olarak değişik sınıflara ayrılır. Özel olarak üretilmekte olup, ölçülerin bu nedenle dikkatli bir şekilde alınması gerekir. Kullanım alanı oldukça geniş olup şu şekildedir;

 1. İç bölme kaplama
 2. İskele Ambalaj
 3. Oyuncak ve hobi
 4. Mobilya
 5. Tekne
 6. Çatı kaplama
 7. Zemin
 8. Dekorasyon
 9. Otomotiv
 10. İnşaat

İş hayatının her yerinde kullanılan yapısı olan kontraplak, içerisinde çapraz taneler bulundurur. Böylece boyutsal dengeyi geliştirmekte olup, tutarlı bir yapıya kavuşturur. İşlenebilirliği oldukça yüksektir. MDF’nin kenar bölgesine vida uygulanırken, yumuşak dokuyu ayırır. Vidanın başı batmadan önce takılabilmektedir.

Masa, ofis mobilyaları, koltuk ve raf gibi yerlerde tercih edilmekte olup, ürünün niteliğine göre ağacın cinsi farklılaşır. Üretim de buna yönelik olarak gerçekleşir.