Hikayemiz

Alanında öncü olarak hizmet veren Akasya Ahşap’ın kuruluş hikâyesi, iş adamı ve girişimci Yücel İNCE’nin çocukluğuna kadar dayanır.  Genç yaşlarından itibaren ahşaba yönelik tutkuyla bağlanan Yücel İNCE, babasının da kerestecilikle uğraşmasının etkisiyle büyük bir aşkla mesleğe bağlanmıştır.

İlk dönemlerine küçük bir kadro ile yoluna başlayan iş adamı, çalışmalarını sürekli genişleterek, adından söz ettiren bir marka olmayı başarmıştır. 2007 senesinde İkitelli içerisinde Başak Ambalaj ile sektörel hayatına başlayan genç girişimci, böylece kontraplak ve kereste üzerine bilgisini ahşap ambalaj ile birleştirmiştir. Böylece kaliteli ve dayanıklı sonuçlar elde etmeye başlamıştır.

Ar-ge çalışmalarına büyük bir önem veren Yüce İNCE, y-pack sandık üretimlerinin altına imzasını atarak, bunların patentine sahip olmuştur. Ardından bir isim değişikliği gerçekleştirerek, Sistem Ambalaj olarak yoluna daha güçlü devam etmiştir.

Gelişen Teknoloji ve Yeni Talepler

Sistem Ambalaj, 2014 senesine gelindiğinde Akasya Ahşap Ambalaj ismiyle İstanbul-Avcılar içerisine ikinci fabrikasının açılışını gerçekleştirmiştir. Böylece yeni talepleri de daha hızlı karşılamaya başlamıştır. Türk Hava Yolları ilk müşterilerinden biri olup, kendilerinden gelen talep üzerine k plastik kompenat kutuları üretmeye başlamıştır. Ardından patentini üzerine alarak, seri imalata geçmiştir.

Bundan sonra ikinci firması olan Vizyon Case ile birlikte, Türk Hava Yollarınız tek tedarikçisi olarak aktiviteye başlamıştır. Kaliteli ve dayanıklı ürünleriyle adından hızla söz ettirmeye başlayan Akasya Ahşap, bunları daha iyi karşılayabilmek adına 2016’ya gelindiğinde Manisa’nın Akhisar ilçesinde üçüncü fabrikasını açmıştır.

Sektörel hayatına 3 kişiyle başlayan Akasya Ahşap, böylece 150 kişilik bir kadroya sahip olmuştur. Her geçen gün ilerlenmekte olup, yeni fikirler keşfedilmektedir. 2018 senesinde Turhal Kontraplak Fabrikasının açılmasıyla, kendi ham maddesini kendi üreten bir firma haline gelmiştir. 2019 yılında ise Sultanbeyli Fabrikası hayatına başlamıştır.

İzmir’in Urla ilçesinde de bir fabrika kurulmasıyla, ahşap ev üretimine geçilmiştir. Sektöründe ilkleri gerçekleştiren Akasya, bundan büyük bir mutluluk duymaktadır.